Ayvacık Turizm Koruma

Ayvacık, Samsun'a 60 km mesafededir. 1982 yılında hizmete giren ve Ülkemizin enerji ihtiyacını karşılayan önemli santralleri (Hasan Uğurlu Yeraltı Santrali ve Suat Uğurlu Hidroelektrik Santrali) bu İlçemizdedir.

Baraj Gölü kıyısında bulunan köyler ve baraj gölü, içinde ki adanın konumu ve biçimi, değerlendirmeye değer bir turizm alanıdır. Ayvacık’ın iki yaka arasında bulunan köyler, ulaşımlarını küçük bir feribotla yapmaktadır.

Bakanlar Kurulu 23.06.2010 tarih ve 2010/647 sayılı Kararıyla Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilmiştir.

İlçenin büyük bölümü ormanlık arazidir.Ancak orman vasfını kaybetmiş ve alanlar zaman içinde tarım arazisine dönüştürülmüştür. İlçe halkının %90'ı tarımla, kalanı da ticaretle ve balıkçılıkla uğraşmaktadır. İlçe halkı fındık ve ormancılıktan geçimini sağlamaktadır. Barajdan yayın balığı, aynalı sazan, Japon levreği, kefal çıkmaktadır.

Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu Baraj Gölleri ilçeye ayrı bir güzellik katmaktadır. Özellikle Hasan Uğurlu Baraj Gölü çevresinde manzaraya karşına kurulan, üç-dört tane kahvehanesinde oturup bir çay, bir kahve içmek son derece keyiflidir.
İlçenin çam ormanlarıyla kaplı piknik ve mesire alanları ilkbahar ve yaz aylarında Samsunlular tarafından büyük ilgi görmektedir